Nepravilnosti utvrđene kod sedam banaka

Bez autora
May 06 2013

Centralna banka Crne Gore (CBCG) prošle godine obavila je 13 redovnih, neposrednih kontrola i isto toliko vanrednih, pri čemu su nepravilnosti utvrđene kod sedam banaka. Prema Godišnjem izvještaju o radu CBCG, redovnim kontrolama je bilo obuhvaćeno deset banaka u sistemu, a vanrednim njih sedam. Fokus kontrola, kako se navodi u izvještaju, bio je na kreditnom, operativnom i riziku likvidnosti, kao i adekvatnosti kapitala. CBCG je prema bankama kod kojih je utvrdila nepravilnosti preduzela pisana upozorenja za dvije banke i rješenja za isto toliko banaka. Protiv tri banke je pokrenut prekršajni postupak zbog kršenja regulative vezane za pranje novca. Pisana upozorenja CBCG odnosila su se na mjesečno dostavljanje izvještaja o preduzetim mjerama na poboljšanju procesa upravljanja operativnim rizikom, ali i potrebu izmijene procedura za odobravanje kredita materijalno značajnim klijentima.

Nepravilnosti utvrđene kod sedam banakaCentralna banka Crne Gore (CBCG) prošle godine obavila je 13 redovnih, neposrednih kontrola i isto toliko vanrednih, pri čemu su nepravilnosti utvrđene kod sedam banaka.

Prema Godišnjem izvještaju o radu CBCG, redovnim kontrolama je bilo obuhvaćeno deset banaka u sistemu, a vanrednim njih sedam.

Fokus kontrola, kako se navodi u izvještaju, bio je na kreditnom, operativnom i riziku likvidnosti, kao i adekvatnosti kapitala.

CBCG je prema bankama kod kojih je utvrdila nepravilnosti preduzela pisana upozorenja za dvije banke i rješenja za isto toliko banaka. Protiv tri banke je pokrenut prekršajni postupak zbog kršenja regulative vezane za pranje novca. Pisana upozorenja CBCG odnosila su se na mjesečno dostavljanje izvještaja o preduzetim mjerama na poboljšanju procesa upravljanja operativnim rizikom, ali i potrebu izmijene procedura za odobravanje kredita materijalno značajnim klijentima.

Rješenjem je jednoj banci naloženo da dovede nivo sopstvenih sredstava na zakonski minimum i preduzme aktivnost za rast tih sredstava, a drugoj banci da obezbijedi koeficijent solventnosti od minimum 12 odsto i održava ga na tom nivou.

U izvještaju je ocijenjeno da se u većini banka ne obavlja adekvatna procjena kvaliteta i pouzdanosti informacionog sistema, zbog nedostatka kadrova za internu reviziju. Preporučeno je da angažuju spoljne stručnjake ili kadrovski ojačaju taj segment.

Nekvalitetna aktiva na nivou bankarskog sistema, na kraju prošle godine je iznosila 368,8 miliona eura, što predstavlja 13,13 odsto ukupne i bilježi na godišnjem nivou rast od 11,24 odsto. Najveći dio ove aktive, 88,8 odsto, čine nekvalitetni krediti, koji na godišnjem nivou bilježe rast od 24 miliona eura ili 7,9 odsto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik